Canada_Header.jpg
ادامه تحصیل در کانادا

کانادا سرمایه‌گذاری زیادی در بخش آموزش و پرورش کرده است. در واقع، کانادا یکی از بهترین مجریان آموزشی در دنیاست و بر اساس آمار سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی (OCED) در میان سه کشور برتر در بخش سرانه‌ی هزینه قرار دارد. این سیستم چگونه کار می‌کند
 

سیستم آموزش ثانویه در کانادا به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

 

سال تحصیلی
 
اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌ها کلاس‌هایی از اوایل سپتامبر تا اواخر آوریل یا اوایل ماه مه پیشنهاد می‌دهند. فصل زمستان معمولا به دو ترم تقسیم می‌شود که از سپتامبر تا دسامبر و سپس از ژانویه تا آوریل ادامه دارد. انواع مختلفی از تحصیلات تابستانی بین ماه‌های مه و آگوست پیشنهاد می‌شوند. همچنین مدارس محدودی در کانادا وجود دارند که تحصیلات سالیانه را پیشنهاد می‌دهند.
بسته به دانشگاه، دوره‌های کارشانی را می‌توانید در طول سه یا چهار سال طی کنید. بسته به نوع مدرک، مدارک تحصیلات تکمیلی بین یک و دو سال و برنامه‌های ارشد نیز بین یک تا دو سال طول می‌کشند و برنامه‌های PhD نسبت به کشورهای دیگر طولانی‌تر هستند. این دوره‌ها معمولا در چهار تا هفت سال تکمیل می‌شوند.


سبک تدریس و یادگیری
 
همچنان که دانشگاه‌های کانادایی به تحقیق و تدریس با کیفیت اختصاص یافته‌اند، سعی در ارائه‌ی فرصت‌هایی دارند که یادگیری، حرفه و زندگی دانشجو را بهبود می‌بخشد. کلاس‌های دانشگاه ترکیبی از سخنرانی و آموزش است. سخنرانی‌ها توسط اساتید مطرح شده و هر سخنرانی با حضور 30 تا 200 دانشجو برگزار می‌گردد. سخنرانی‌ها معمولا دارای یک بخش مرتبط مانند آزمایشگاه یا کلاس درس هستند. 
کلاس یا آزمایشگاه اجازه‌ی بحث عمیقتر در مورد موضوعات یک دوره را می‌دهند. ظرفیت کلاس‌ها بین 20 تا 30 دانشجو است.
 


هزینه‌های تحصیلی و بورسیه‌های آموزشی
 
هیچ شکی نیست که تحصیل در کشورهای خارجی می‌تواند برای دانشجویان مشکل باشد. با اینحال در مقایسه با بریتانیا، استرالیا، نیوزلند و ایالات متحده، کانادا کمترین هزینه را از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کند. برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی، شما باید بین 7000 تا 29000 دلار کانادا در یک سال هزینه کنید. با اینحال یک راهنمای کلی است و هزینه‌ها در ارتباط با سازمان و برنامه‌ی مورد درخواست شما و همچنین موقعیت مکانی و سبک زندگی شما تفاوت می‌کنند.
بطور کلی دوره‌های علوم انسانی، آموزشی و هنر ارزانتر هستند، در حالیکه موضوعاتی همچون پزشکی و مهندسی گرانتر خواهند بود. اگر می‌خواهید در سطح تحصیلات تکمیلی تحصیل کنید، هزینه‌ها معمولا بالاتر بوده و شدیدا به دوره‌ی تحصیلی شما بستگی دارند. همانند بسیاری از کشورهای دیگر، برنامه‌های MBA غالبا گرانتر از همه هستند. هزینه‌ی میانگین برای این
برنامه‌ها حدود 42000 دلار کانادا است.
 


بورسیه‌های تحصیلی
 
برخی از دانشگاه‌ها و مدارس کانادایی بورسیه‌ها و جوایزی برای دانشجویان خارجی تعیین می‌کنند که بتوانند نتایج قابل توجهی کسب کنند. میزان پول در دسترس و نوع جوایز بین سازمان‌های مختلف متفاوت است. گرفتن بورسیه رقابتی است و شما باید مستقیما برایمدارس مورد نظرتان درخواست بدهید.

 

در بخش زیر برخی از بورسیه‌های مشهورتر را ارائه داده‌ایم:

دانشگاه‌های انتاریو مسئول انتخاب و اعطای جایزه‌ی بورسیه به دانشجویان PhD بین‌المللی بر اساس شایستگی و برنامه هستند.