Canada_Header.jpg
ادامه تحصیل در آلمان

آلمان هدفی مناسب برای تحصیل در اروپا:

کشور آلمان برای ‌متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور جذابیت زیادی دارد. مناسب بودن هزینه تحصیل ، بورس های تحصیلی ویژه، این کشور را مقصدی جذاب برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور کرده است. تنوع رشته های تحصیلی در آلمان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار زیاد بوده و اگر چه تحصیل در اکثر این رشته ها فقط به زبان آلمانی میسر است  امکان ادامه تحصیل در تعدادی از این دوره‌ها به زبان انگلیسی نیز محیا شده  تا تحصیل دانشجویان خارجی با سهولت بیشتری امکان پذیر شود. بدیهی است دوره‌های آموزش زبان آلمانی در کنار تحصیل به دانشجویان اجازه می دهد تا شرایط مناسب تری برای زندگی در کشور آلمان برای ایشان فراهم آید.
در دانشگاه های آلمان بیش از 12000 رشته تحصیلی در مقاطع مختلف ارائه می شود. بیش از 250000 علاقه مند به تحصیل از سراسر دنیا به کشور آلمان سفر می کنند که بیش از 12 درصد کل دانشجویان و محققان در آلمان است.

 

نظام آموزشی در آلمان:

در کشور آلمان تحصیلات پیش از دبستان از سن 3 سالگی آغاز شده  ( Kindergarten ) و آموزش رسمی در مقطع دبستان از سن 6 سالگی بوده و چهار سال بطول می انجامد ( Grundschule 4 ). پس از این دوره دانش آموزان دوره جدید آموزشی 6 ساله ایی را با برنامه های آموزشی متنوع پیش رو دارند. ( Gymnasium و Realschule و Hauptschule) که در  پایان هر دوره، دانش آموزان مدارک مرتبط را دریافت خواهند کرد.

تنهادانش آموزان گروه دوم در دبیرستان های Gymnasiale Oberstufe با گرایش های گوناگون پس از 13 سال، دیپلم عمومی دبیرستان    (Allgemeine hochschulreife) یا Abitur گرفته و می توانند برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه  شوند.

تحصیلات دانشگاهی در آلمان در دانشگاه ها، مجتمع های آموزش عالی، دانشگاه های عالی آموزش هنر، مدارس عالی فنی، و غیره امکان پذیر است.

دانشجویان آلمانی برای ورود به سیستم تحصیلات عالی باید دیپلم دبیرستانی سیزده ساله (Abitur)  آلمان را دارا باشند.

دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در کشور آلمان که دوره دبیرستانی 12 ساله را گذرانده اند می توانند پس از  گذراندن آزمون تشخیص علمی (Feststellungsprüfung)  و در صورت نیاز پس از گذراندن دوره یک ساله Studienkolleg وارد دانشگاه شوند.

ادامه تحصیل در مدارس عالی فنی (Fachhochschule) برای دانش آموزان فارغ التحصیل در نظام آموزشی آلمان با داشتن گواهینامه پایان تحصیلات 12 ساله دیپلم (Fachhochschulreife)  میسر است.
تحصیلات دانشگاهی به دو دوره پایه و اصلی تقسیم می شود. دوره پایه (Diplom-Vorprüfung) حداقل 4 ترم طول می کشد و دوره اصلی حداقل 4 ترم برای مدارس عالی فنی و در دانشگاه ها حداقل 8 ترم است.

 

سطح علمی بالای دانشگاه های آلمان:

در کشور آلمان بیش از 370 مرکز آموزش عالی وجود دارد که ارائه کننده بالغ بر 12000 رشته تحصیلی بوده و تمامی این مراکز مجهز، مدرن و به روز و همچنین مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند. در بسیار ی از دانشگاه های آلمان به خصوص در مقطع فوق لیسانس و دکترا دانشجویان می توانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

این دانشجویان باید مدارک معتبر زبان انگلیسی مانند  IELTS یا TOEFLE را دارا بوده و در بسیار ی از دانشگاه ها ارائه مدارک زبان آلمانی در سطح مقدماتی نیز لازم است و دانشگاه یکی از شرایط ارائه پذیرش را دارا بودن مدارک مقدماتی زبان آلمانی می داند. شایان ذکر است که علاوه بر دانشگاه ها دانستن زبان آلمانی یکی از شرایط مهم برای اخذ ویزای تحصیلی می باشد.

انواع مراکز آموزشی در آلمان

کالج
کالج ها مراکز آموزشی  دولتی بوده و داشجویان خارجی که مجاز به ورود مستقیم به دانشگاه نمی باشند ملزم به گذراندن دوره پیش دانشگاهی یا همان کالج هستند. ورود به کالج با گذراندن یک امتحان ورودی انجام شده ، طول دوره کالج یک سال بوده و در پایان این دوره متقاضی با گذراندن امتحان پایانی Feststellungsprüfung  مجاز به تحصیل در دانشگاه می شود.

نمرات دوره کالج و امتحان پایانی در انتخاب یا تغییر رشته دانشجو بسیار موثر است.

در آلمان بیش از ۳۷ کالج وجود دارد. دانستن زبان آلمانی برای ورود به کالج الزامی است و داوطلبان بایستی پیش از درخواست، بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ ساعت زبان آلمانی آموخته باشند.در  بسیاری از کالج ها امتحان زبان برای ورود به دانشگاه DSH نیز برگزار می گردد.

انواع دوره های کالج :

امتحانات  ورودی کالج در سال در دو نوبت برگزار شده و بصورت کتبی و شفاهی است. چنانچه دانشجو در امتحان ورودی قبول نشود امکان تکرار امتحان بعد از گذشت یک نیم سال می باشد. پس از گذراندن دوره کالج و امتحانات پایانی دانشجو می تواند در دانشگاه مورد نظر خود ادامه تحصیل بدهد

 

دانشگاه:

در کشور آلمان داشگاه های دولتی و خصوصی وجود دارد. تحصیل در دانشگاه های دولتی با پرداخت مبلغی بعنوان عوارض داشجویی امکان پذیر بوده و اکثردوره ها بخصوص در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی ست.

در کنار دانشگاه های دولتی ، دانشگاه های خصوصی کشور آلمان با امکانات بسیار عالی برای ادامه تحصیل دانشجویان گزینه مناسبی هستند.شهریه این دانشگاه ها بین 1800 تا 10000 یورو برای هر ترم متغیر است. از جمله دلایلی که این دانشگاه ها با استقبال خوب دانشجویان روبرو می شود بالا بودن جنبه عملی آموزش، ساختار بین المللی ، کوتاه بودن زمان تحصیل و در نهایت داشتن آینده کاری خوب است.

 

مدارس آموزش عالی حرفه ای

علاقمندان به تحصیل در دوره های آموزش حرفه ایی می توانند در کشور آلمان در  مراکز آموزش عالی حرفه ای  Fachhochschule ادامه تحصیل بدهند. محور آموزش در این مراکز بیشتر نیازهای حرفه ایی به تناسب  محتوای درسی در رشته های گوناگون همراه با دوره ی تحصیل کوتاهتر در مقایسه با دانشگاه و تحقیقات با توجه به نیاز در زمینه های کاربردی.

 

دانشگاه های هنر، موسیقی و فیلم

در کشور آلمان بیش از 56 مدرسه ی عالی هنر و موسیقی وجود دارد.متقاضیان ورود به این مدارس تنها پس از ارائه نمونه کار و گذراندن آزمون ورودی می توانند در این موسسات ادامه تحصیل دهند. هنرهای تجسمی، نقاشی، گرافیک، مجسمه سازی، معلم هنر، معماری، مرمت آثار تاریخی، سفالگری نمونه هایی از رشته های تحصیلی در این مدارس هستند. مدارس عالی موسیقی در رشته های آموزش آلات موسیقی، آموزش آواز، ساخت قطعات موسیقی، رهبری ارکستر هنرجو می پذیرند.

 

uniassist چیست؟
uniassist موسسه ایست که از سال 2004 برای ارزیابی مدارک متقاضیان و تسهیل در امر اخذ پذیرش تاسیس شده است. داشجویان پس از اطمینان از عضو بودن داشگاه مورد نطر خود در این موسسه، با ارسال مدارک به uniassist امکان گرفتن پذیرش خواهند داشت.

 

بخش هایی از دانشگاه که به دانشجویان خدمات ارایه می کنند:

  1. Akademisches Auslandsamt
  2. International Office
  3. Studierendensekretariat
  4. Studentenwerk

 

سازمان های کلیدی در آلمان: